Skip to content

راهنمای وارفارین

warfarin

خبر خوب!

می‌تونین بدون معطلی و به سادگی، از منزل یا محل کار، درخواست تنظیم PT خودتون رو از متخصصین قلب دریافت کنین.

یعنی دیگه نیازی نیست برای تنظیم PT، تو ترافیک بمونین یا بخواین پول اسنپ بدین. حتی نیازی نیست تو صف انتظار مطب یا درمانگاه بمونین. کافیه روی کلید زیر کلیک کنین تا در اسرع وقت و به سادگی، تنظیم PT توسط متخصص قلب براتون ارسال بشه.

معرفی

قرص وارفارین، یک داروی ضد انعقاد است که مدت زمان انعقاد خون را طولانی می‌کند و باعث می‌شود تشکیل لخته، به طول بینجامد و لذا مانع تشکیل لخته در قلب و عروق می‌گردد. مصرف این دارو باید به صورت یک بار در روز انجام شود و بهتر است همیشه سر ساعت معینی (معمولاً عصرها) با معده خالی و با یک لیوان کامل آب مصرف شود.

مصرف این دارو باید به صورت منظم و همراه با آزمایش مکرر و منظم خون باشد. آزمایش مربوط به مصرف این دارو، PT (زمان پروترومبین) و به صورت استاندارد شده INR (International Normalised Ratio) نام دارد. تست INR یک آزمایش استاندارد است و نشان می‌دهد که زمان انعقاد خون شما چقدر طول می‌کشد. به صورت طبیعی، در افرادی که داروی وارفارین مصرف نمی‌کنند، INR تقریباً مساوی یک می‌باشد.

این که شما به چه مقدار وارفارین نیاز دارید، بستگی به میزان INR شما در آزمایش خون دارد. معمولاً در بیماران دارای دریچه مصنوعی، انتظار این است که INR به حد 2/5 – 3/5 برسد و در مورد سایر مواردی که نیاز به وارفارین می‌باشد، مثل بی‌نظمی در ضربان قلب، حدود INR موردنظر 2 – 3 می‌باشد. توجه داشته باشید که INR زیر 2، خطرناک بوده و در صورت مشاهده‌ی چنین وضعیتی، سریعاً به نزدیک‌ترین مرکز درمانی مراجعه نمایید. مقدار داروی وارفارین، باید برای تنظیم INR به حد مورد نظر افزایش یا کاهش یابد. مهم است بدانید که برای رسیدن به INR مورد نظر، مقدار وارفارین مورد نیاز در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. برای مثال، ممکن است یک بیمار با یک‌چهارم قرص 5 میلی‌گرمی در روز به INR مورد نظر و فرد دیگر، با 2 تا 3 قرص در روز به INR لازم برسد.

پزشک معالج شما، می‌تواند برنامه‌ی آزمایش‌ها (به صورت ماهانه یا در صورت نیاز به فواصل کمتر) و تنظیم وارفارین را برای شما انجام دهد. اما باید پزشک خود را در جریان داروهای مصرفی دیگر یا قطع آن داروها قرار دهید.

 

 


 

نکات مهم

چنانچه روزی داروی وارفارین خود را فراموش نمودید یا مقدار آن را به اشتباه اضافه‌تر مصرف کردید، این مسأله را در دفترچه‌ی خود یادداشت نمایید. هنگامی که یادتان آمد دارو را فراموش کرده‌اید، باید همان مقدار معمول و همیشگی خود را مصرف نمایید و از افزودن مقدار داروی فراموش شده به آن اجتناب کنید. اگر احیاناً مقدار داروی مصرفی به اشتباه خیلی بیشتر از مقدار مصرف معمول شماست، حتماً با پزشک تماس بگیرید.

ممکن است شما به میزان یک‌چهارم، یک‌دوم یا سه‌چهارم از داروی وارفارین نیاز داشته باشید و بهتر است با شکل این مقدار از داروها، آشنای داشته باشید. مقدار مورد استفاده‌ی وارفارین و آخرین آزمایشات خون، حتماً در دفترچه‌ی مخصوص شما یادداشت و ثبت گردد. بهتر است همیشه اطلاعات ثبت شده‌ی خود را به ویژه از 6 ماه گذشته، با خود نگهداری نمایید.

قبل از پایان یافتن قرص وارفارین خود، با پزشک مشورت کرده و در صورت لزوم، نسخه را تجدید نمایید. در بسیاری از موارد، مصرف داروی وارفارین مادام‌العمر می‌باشد.

باید در هنگام کار با اشیاء برنده مانند سوزن، چاقو و تیغ، دقت و احتیاط لازم را به عمل آورند. در صورت ایجاد جراحت یا بریدگی، باید با یک گاز تمیز و خشک، به مدت حداقل 5 دقیقه، ناحیه‌ی مربوط را فشار دهند.

در موارد زیر، بیمار باید سریعاً به اورژانس مراجعه نماید:

  • ایجاد سانحه یا تصادف شدید
  • شربه شدید به سر
  • در مواردی که بیمار قادر به کنترل خونریزی نباشد

عوارض مهم

عوارض-وارفارین

ملاحظات ضروری

مهم‌ترین مواردی که در زمان مصرف وارفارین، باید در سبک زندگی خود باید به آن‌ها توجه داشته باشید، شامل موارد زیر هستند.

مراجعه به دندانپزشکی

قلب-وارفارین

شما می‌توانید به صورت معمول، به دندانپزشک مراجعه نمایید اما باید وی را از مصرف وارفارین مطلع ساخته و یک تست INR جدید انجام دهید. در صورتی که مقدار INR شما مناسب اقدامات دندانپزشکی نباشد، با پزشک خود مشورت نموده و اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهید.

تداخلات وارفارین با سایر داروها

داروی وارفارین با تعدادی از داروها، تداخل اثر دارد. اگر در حین مصرف وارفارین، شروع به مصرف یا قطع داروی دیگری نمودید، ضمن مشورت با پزشک خود، بهتر است ظرف 5 تا 7 روز از شروع یا قطع داروی جدید، یک تست INR انجام دهید.

بدین ترتیب در صورت نیاز، با تنظیم مجدد مقدار داروی مصرفی می‌توان INR را در حد مطلوب نگه داشت. در صورت استفاده از داروهایی که نیاز به نسخه ندارند مانند برخی مسکن‌ها، باید دکتر داروساز را از مصرف وارفارین مطلع سازند تا به شما داروهایی را تحویل دهد که در این زمینه بی‌خطر هستند.

مصرف آسپرین با وارفارین، در مواردی که بیمار دارای دریچه مصنوعی باشد، توصیه می‌شود اما به هر حال مصرف این دو دارو با هم، باید زیر نظر پزشک باشد. همچنین از داروهای خانواده‌ی بروفن، دیکلوفناک، مفنامیک اسید، ناپروکسین، ایندومتاسین و ژلوفن بهتر است اجتناب شود. مصرف استامینوفن با یا بدون کدئین، برای کنترل درد و قرص سرماخوردگی به شرطی که افراطی در مصرف آن نباشد، بلامانع است. در مواردی که یک قرص ترکیبی از استامینوفن و آسپرین یا بروفن وجود دارد، باید به آن توجه شده و حتی‌الامکان از مصرف آن پرهیز شود.

در زیر، تداخل اثر وارفارین با برخی داروها نشان داده شده است:

داروهای کاهش‌دهنده‌ی اثر وارفارین

داروی ضد تیروئید متی مازول و پروپیل تیواوراسیل – داروهای ضد بارداری خوراکی – ویتامین C – دیکلوفناک، پیروکسیکام، ناپروکسن و بروفن – ریفامپین – کلستیرامین

داروهای افزایش‌دهنده‌ی اثر وارفارین

داروی ضد قارچ فلوکونازول، کتوکونازول – هورمون تیروئیدی لووتیروکسین – آنتی‌بیوتیک‌هایی چون اریترومایسین، آزیترومایسین و کلاریترومایسین – مترونیدازول – داروهای گوارشی سایمتیدین و امپرازول – داروهای هورمونی آندروژن مانند متیل تستوسترون – مکمل امگا 3 – داروی لاغری ارلیستات – ویتامین‌های A و E – آلوپورینول – سفازولین و سفتریاکسون – لووستاتین و سیم واستاتین و فلوواستاتین – آتورواستاتین – گروه باربیتورات‌ها مانند فنوباربیتال و آموباربیتال و … – آمیودارون – سیپروفلوکسازین – کلوفیبرات و جم فیپروزیل – گروه پینیسیلین‌ها مانند آمپی سیلین و پیپراسیلین – گروه سالیسیلات‌ها مانند آسپیرین – گان سیکلوویر – سفالکسین

حاملگی

به دلیل اینکه وارفارین می‌تواند از جفت عبور نماید، مصرف آن به ویژه در سه ماهه‌ی اول بارداری، می‌تواند روی رشد و نمو جنین تأثیرگذار باشد. البته این تأثیر بستگی به مقدار وارفارین دارد و اگر مقدار وارفارین در حد پایینی باشد (یک قرص یا کمتر)، اثرات آن بسیار نادرند. به هر حال، لازم است خانم‌هایی که از این دارو استفاده می‌کنند، قبل از بارداری، با پزشک خود مشورت نمایند و یا چنانچه احتمال بارداری وجود دارد، باید یک تست حاملگی انجام داده و پزشک خود را در جریان قرار دهند. به هر حال، با تجویز داروی ضد انقعاد تزریقی و یا ادامه‌ی داروی وارفارین در طی حاملگی و با مشورت پزشک، می‌توان یک حاملگی بی‌خطر برای مادر و جنین را انتظار داشت. ضمناً شیردهی در حین مصرف وارفارین، هیچ منعی ندارد.

قاعدگی

خانم‌هایی که وارفارین مصرف می‌کنند، ممکن است قاعدگی سنگین و خونریزی شدیدتری داشته باشند. اما چنانچه شرایط آزاردهنده باشد، باید با پزشک خود مشورت نمایند.

قطع مصرف دارو به طور خودسرانه، در حالی که این دارو برای بدن مورد نیاز است، می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری به جای گذارد. لخته شدن خون روی دریچه مصنوعی و ایجاد اختلال در عملکرد دریچه، حتی تا مرز بسته شدن کامل دریچه مصنوعی و نیاز به عمل مجدد جراحی قلب، ایجاد لخته در حفرات قلب و احتمال پرتاب آن به سمت اعضای دیگر به ویژه مغز و بروز سکته مغزی و حتی در مواردی، مرگ، منجر گردد.

وارفارین هیچگونه داروی مشابه یا جایگزین خوراکی ندارد و هرگز نباید هیچ قرصی به جای آن مصرف شود.

قرص وارفارین را جدای از داروهای دیگر، دور از دسترس کودکان قرار داده، اما آن را در محلی نگه دارید که همیشه مقابل شما باشد (مانند جانماز یا کنار مسواک) تا هرگز آن را فراموش نکنید.

وارفارین-و-تغذیه